Windows 10 ISO Dosyası Nasıl İndirilir

Windows 10 ISO Dosyası Nasıl İndirilir –  ISO, bir CD ya da bir DVD içerisindeki tüm klasör ve dosyaların tek bir dosya hakinde bulunan biçimidir. Tüm klasör ve dosyalarla birlikte aynı zamanda CD ya da DVD’in tüm özelliklerini ile dosya ve klasörlerin özelliklerini de içinde saklamaktadır. ISO dosyalarını bit çok dosyanın tek dosya halinde durması sebebiyle zip gibi bir sıkıştırılmış dosya biçimine benzetmek mümkündür. ISO dosyalarının sıkıştırılmış dosyalardan farkı ise az sıkıştırılmış olması ve CD ya da DVD bilgilerini içermesidir.

 

ISO, “Disk Görüntüsü” olarak da bilinmektedir. Bir CD ya da DVD’den bir ISO dosyası oluşturulduğunda bu ISO dosyası CD ya da DVD’in içeriği ve tüm özellikleri ile birebir aynıdır. Bu nedenle ISO dosyaları “Disk Görüntüsü” olarak anılmaktadır. ISO dosyalarının bir diğer avantajı ise önyüklenebilir özellikte CD ya da DVD yazdırabilmemize olanak sağlamasıdır. İşletim sistemlerini ile CD ya da DVD’lerin dosya sistemleri birbirinden farklıdır. Bu nedenle işletim sistemlerinin dağıtımı ISO dosya formatında yapılmaktadır. Geliştirilen bir takım programlarla oluşturulabilen ISO dosyaları direk CD ya da DVD’ ye yazdırılabilir durumdadır.

 

Herhangi bir işletim sistemini ISO formatında internetten bulabilmeniz mümkündür. Windows 10 ISO Dosyası Nasıl İndirilir? diye bir soru soracak olursanız her işletim sisteminin bir ISO dosyasının olduğu gibi Windows 10 işletim sistemi için de ISO dosyasını internette bir çok yerden indirebilirsiniz. Microsoft’un sitesinde de deneme sürümünün ISO dosyasına ulaşmanız mümkündür. İndirdiğiniz ISO dosyasını ISO’dan CD Ya da DVD’ye yazabilen bir program yardımıyla CD ya da DVD’ye yazdırdığınızda önyüklenebilir bir işletim sistemine sahip olacaksınız. Yazdırdığınız bu CD ya da DVD ile bilgisayarınızı başlatarak bilgisayarınıza Windows 10 işletim sistemini kurmaya başlayabilirsiniz.

 

Post Author: teknologiz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir