WordPress Temaları Nasıl Türkçeleştirilir?

WordPress Temaları Nasıl Türkçeleştirilir?

 

WordPress hepimizin de bildiği üzere içerik paylaşım ve yönetim sistemlerinden biridir. Eklentileri ve tema seçenekleriyle sayfanızda yapabileceğiniz pek çok kişiselleştirme ve düzenleme özelliği sağlayan WordPress’de tasarlanan bazı temalar yabancı dil içerikli olmaktadır. Bu temaları elbette ki kullandığınız dil olan Türkçeye çevirmek isteyebilirsiniz.

 

Bizler de WordPress Temaları Nasıl Türkçeleştirilir? adlı bu yazımızda sizlere bu temaların Türkçeleştirilmelerinin kullanacağınız bir programla ne kadar da basit olduğunu anlatacağız.

 

* İlk olarak temanızı indirin. Bu temaların içerisinde ‘Languages’ isimli bir klasör bulunur. Bu klasörün içerisinde de .po veya .pot ve .mo uzantılı olan dosyalar olur. Mutlaka içerisinde .po veya .pot dil dosyaları barındıran WordPress temalarını kullanmanız sitenizin güvenliği açısından sizlere yarar sağlayacaktır.

 

* Türkçeleştirmede kullanacağınız programın adı PoEdit. Programı kendi internet sayfasından bilgisayarınıza indirip kurulumunu sağlayın.

 

* Programı çalıştırın ve .po veya .pot uzantılı dosyalardan en_US olan dosyayı programda açın.

 

* Dosya programda açıldığı zaman uzun bir liste çıkacaktır karşınıza. Bu listede sol tarafta İngilizce terimler sağ tarafta da çevirisi yapılmış halleri görünmektedir. Bu listedeki metin kutularına basarak karşılarında bulunan ‘Çeviri’ kısmına Türkçe karşılıklarını yazın.

 

* Tüm terimlerin çevirisini tamamladıktan sonra dosyayı tr_TR şeklinde kaydedin. Kaydetme işlemi tamamlandıktan sonra tr_TR.po veya .pot ve tr_TR.mo gibi uzantılı isimleri olacak 2 adet dosya olacaktır. Temanızı önceden sayfanıza yüklediyseniz çıkan bu 2 dosyayı temanın ‘Languages’ klasörüne atın ve işleminizi tamamlayın.

 

Post Author: teknologiz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir